На дворі грудень. Усі чекають на перший справжній сніг, хоча на асфальті поки що тільки дзеркальні калюжі, що відбивають сіре небо і голі дерева. Але це не страшно, адже скоро – свята, подарунки, ялинка і мандарини. У таку похмуру погоду приємно згадати рік, що минає, підбити підсумки і покращити собі настрій спогадами про сонячне літо.
Розказати про свої літні враження ми запросили трьох переможців Всеукраїнського творчого конкурсу серед старшокласників “Безмежний світ Шекспірових сонетів” – Черняк Юлію (8-Б, гімназія №2, м.Запоріжжя), Волика Сергія (10 кл. Бурчацька спец. школа „Джерело”, Запорізька обл.) і Гнатківа Івана (10-Б, ліцей №105, м.Запоріжжя).
Влітку ці старшокласники з Запорізької області отримали можливість відпочити у легендарному міжнародному дитячому центрі „Артек”. В результаті продуктивної співпраці оргкомітету конкурсу з управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Запорізької облдержадміністрації для переможців конкурсу з Запорізької області було виділено путівки до МДЦ „Артек” у липні-серпні 2009 р.
Атмосфера у цьому дитячому таборі є надзвичайно сприятливою для реалізації творчих здібностей таких обдарованих молодих людей, як наші переможці. І нам дуже приємно відзначити, що відпочинок у Криму став для них новою сходинкою на шляху вдосконалення їхньої поетичної майстерності. Так, наша переможниця Юлія Черняк стала лауреатом загальноартеківського конкурсу творчих робіт „Здраствуй, світ!” Ми щиро вітаємо юну поетесу з перемогою!
Юлія – обдарована і креативна особистість. Вперше писати вірші вона спробувала у третьому класі і того часу поезія стала її вірною супутницею. „Ромео і Джульєтта” Шекспіра є одним з Юліних найулюбленіших творів. У 2007 році Юлія брала участь у обласному заочному конкурсі учнівських робіт „Лист Джульєтті”, що проводився Лабораторією ренесансних студій (м.Запоріжжя). Цього року Юлія також вирішила спробувати свої сили – і стала дипломантом конкурсу “Безмежний світ Шекспірових сонетів” у номінації „Сонет до Великого Барда”.
Під час відпочинку у МДЦ „Артек” для Юлії особливо важливою була можливість познайомитись з однолітками з різних куточків світу. За словами Юлії, майже кожна дитина в „Артеку” вже мала певні творчі або спортивні досягнення, а тому спілкуватись з ними було надзвичайно цікаво. Нудьгувати у вільний час цьому яскравому товариству не давала розважальна програма – найбільш запам’ятався фінальний концерт, що відбувся напередодні від’їзду, 1 серпня.
Сергій Волик, що також став дипломантом конкурсу “Безмежний світ Шекспірових сонетів” у номінації „Сонет до Великого Барда”, є вже, так би мовити, поетом „зі стажем”. Вірші він пише з 8 років і неодноразово брав участь у різноманітних поетичних конкурсах районного рівня. Тож, перемога у нашому конкурсі стала першим для Сергія досягненням всеукраїнського масштабу. Сергій – майбутній юрист, а тому до підготовки свого творчого проекту він поставився серйозно і ґрунтовно – сонет на конкурс писався майже місяць. Участь у нашій акції стала для Сергія цікавою поетичною пригодою і він планує й надалі брати участь у подібних ініціативах. І це не дивно, адже любов до Шекспіра супроводжувала нашого переможця з дитинства. Його улюбленими Шекспіровими творами є «Ромео і Джульєтта» і «Сонети».
У МДЦ «Артек» найглибше враження на Сергія справили культурні та спортивні заходи. Відпочинок був справді активним – кожного дня артеківці брали участь не менш ніж у двох-трьох конкурсах. А тому часу на написання віршів майже не було. Але, за словами Сергія, ці незабутні враження стануть прекрасним матеріалом для майбутніх поетичних творів.
Не менш насиченим було артеківське життя нашого переможця Гнатківа Івана. Іван потрапив до найстаршого загону, що спеціалізувався на морській справі і мав назву «Чорна мітка». Кожного дня цим юнакам і дівчатам доводилось вчитись опановувати стихію, мати справу з морськими вузлами і вітрилами, хвилями і вітром. Але труднощі не зламали, а тільки згортували артеківців – за словами Івана, вони стали найкращими друзями. «Дружня аура – ось що відрізняє «Артек» від інших дитячих таборів» – каже Іван. На наше запитання, яким було найяскравіше враження від літнього відпочинку в Криму, наш переможець відповів так: «В «Артеку» я навчився цінувати кожен день життя».
Ми не маємо сумнівів в тому, що вміння цінувати свій час і з користю витрачати його стане Іванові у пригоді, адже вже сьогодні його життя є яскравим і насиченим подіями. З восьмого класу Іван займається наукою в рамках МАН: три рази він посідав друге місце на обласному рівні. Досягнути таких успіхів Іванові допомогли щирий інтерес до вивчення зарубіжної літератури і перекладознавства, неабиякі аналітичні і творчі здібності.
До перекладу художніх творів Іван підходить виважено і серйозно – велике значення для нього має підготовчий етап, робота з оригіналом. Намагаючись проникнути у глибини Шекспірової мудрості, зрозуміти геніальні думки Великого Барда, Іван і сам отримує радість і насолоду від відкриття, пізнання істини. Як розказав нам Іван, під час роботи над проектом він неодноразово мав нагоду пересвідчитись у загальнолюдському значенні Шекспірових творів, адже паралелі, проведені ним між Шекспіровими текстами і сучасним життям, щоразу наштовхували його на нові міркування і цікаві висновки. За словами Івана, перекладати Шекспіра для нього – це велика честь. В майбутньому Іван планує залишити «лірику» заради «фізики», але ми сподіваємось ще побачити його учасником наступних наших конкурсів.
Таким було літо наших переможців – активним, творчим, сповненим пригод і нових знайомств. Ми віримо, що з цих незабутніх яскравих вражень у майбутньому виростуть нові вірші, нові ідеї, нові перекладацькі знахідки. Бажаємо Юлі, Сергію і Івану натхнення і творчої енергії для наступних перемог!